אגרת לתושבי ירושלים

תושבי ירושלים היקרים

כל אזרח ירושלמי שותף לשאיפה לראות את ילדיו ממשיכים להתגורר בירושלים, ולא נאלצים להגר ממנה בשל מחסור חמור בדירות במחיר בר השגה. למרבה הצער, בשנים האחרונות אנו מתמודדים עם הגירה שלילית הולכת וגוברת מירושלים, בשל הקפאת הבניה שיצרה מחסור חמור בדירות, ופגעה במיוחד בזוגות הצעירים.

בעשור האחרון מובילה ירושלים בין הערים הגדולות בהיקף ההגירה השלילית. המצב הזה דורש שינוי יסודי, אותו אני מתכוון להוביל בעזרת השם לאחר שאבחר לראשות עיריית ירושלים. את מירב כוחותיי כראש עיר, אקדיש למהפכה של ייעול מערכת התכנון ורישוי הבניה, במטרה לחדש את תנופת הבניה לזוגות צעירים בירושלים.

במשך שנים רבות עסקתי בבניין הארץ. בשנות ה-90 שירתי כראש המטה בלשכת שר הבינוי והשיכון, והייתי שותף לתנופת בניה אדירה בירושלים, ביהודה ושומרון, בבקעת הירדן, בגוש קטיף וברמת הגולן. בהמשך, הייתי מעורב במאבק נגד תכנית ההתנתקות. כיום, קשה לי לראות כיצד תנופת הבניה ביהודה ושומרון פוסחת דווקא על ירושלים בירת ישראל, שנותרת קפואה וחנוקה.

הממשלה נוהגת להכחיש את הקפאת הבנייה בירושלים ולהכריז עליה השכם והערב כעל בירת ישראל המאוחדת והנצחית. האמת העגומה היא שאלה דיבורים ללא כיסוי. כל יחידת דיור בירושלים שמעבר לקו הירוק, מחויבת בשרשרת מייגעת ואינסופית של אישורים ממשרד ראש הממשלה, הנוקט בסחבת מכוונת ולמעשה מקפיא את הבניה בעיר.

מזה 12 שנים וחצי, אני מכהן כחבר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז ירושלים. בקדנציה האחרונה ניהלתי את ישיבות הוועדה המקומית לתכנון ובניה, כמ"מ יו"ר הוועדה. במהלך השנים האלה, קידמתי תכניות בניה רבות בעיר. אך תכניות רבות נותרו 'תקועות', בשל הקפאת הבניה שנכפתה על בירת ישראל.

על שולחני בעירייה ממתינות תכניות בניה רבות, שעשויות לספק פתרון מגורים בר השגה לרבבות זוגות צעירים. אלפי יחידות דיור בגבעת המטוס, אלפי יחידות דיור בעטרות, בהר חומה ובפסגת זאב, בנווה יעקב ובגילה, ברמת שלמה וברמות, ובשכונות רבות נוספות בהן היו אמורים זוגות צעירים ישראלים לרכוש דירה ראשונה במחיר הגיוני ולקבועאת מושבם בירושלים.

המשימה הראשונה שלי תהיה לשחרר את מערכת התכנון העירונית מהתלות בממשלה ובמערכת הפוליטית, תלות שיצרה בפועל את הקפאת הבניה שתוקעת אלפי יח"ד בשכונות העיר. יש מי שרואים את תפקיד ראש העיר כתפקיד ייצוגי או כמקפצה פוליטית – אני מאמין בתפיסת עולם אחרת. כזו שאינה מתחשבת בשיקולים פוליטיים, ומציבה את אהבת ארץ ישראל ובניין הארץ בראש סדר העדיפויות.

את המחסור בדירות אי אפשר לפתור בשנה אחת. אבל התקווה שלי היא שבשנה הבאה אוכל להיות איש בשורה לתושבי ירושלים, ולהציג שינוי ממשי במערכת התכנון, שיאפשר לאשר בשנים הקרובות תכניות לאלפי דירות חדשות בירושלים. רק כך נעצור את ההגירה השלילית, נשאיר את הזוגות הצעירים בעיר, ונחזק את הרוב היהודי והציוני בבירת ישראל.

שלכם

יוסי דייטש

אוהב את הפוסט?

שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
יוסי דייטש

יוסי דייטש

השאר תגובה

סגירת תפריט